Požiadavky na odborné vzdelanie elektrotechnikov
V súčasnosti sa javí ako najväčším problémom najmä preukazovanie úplného stredného alebo vysokoškolského elektrotechnického vzdelania za účelom získania odbornej spôsobilosti § 24 Revízneho technika elektrických zariadení.
Podľa § 21 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. je elektrotechnikom
- fyzická osoba, ktorá má ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie,
- fyzická osoba, ktorá môže v rozsahu svojho odborného vzdelania vykonávať činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom, ak má odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom, ktorého súčasťou je výučba zameraná na príslušné technické zariadenie elektrické, alebo
- ak absolvovala ďalšie odborné vzdelávanie v akreditovanom vzdelávacom programe zameranom na technické zariadenie elektrické v minimálnom rozsahu 400 hodín.
Elektrotechnické vzdelanie
§ 21 Elektrotechnik, § 22 Samostatný elektrotechnik a § 23 Elektrotechnik na riadenie prevádzky
Pre získanie odbornej spôsobilosti v zmysle § 21 Elektrotechnik, § 22 Samostatný elektrotechnik a § 23 Elektrotechnik na riadenie prevádzky a prílohy č. 11 vyhlášky 508/2009 Z. z. je požadovaný stupeň elektrotechnického vzdelania:
- akreditovaný vzdelávací program elektrotechnické minimum v minimálnom rozsahu 400 hodín, alebo
- stredné elektrotechnické vzdelanie (niekedy stredné odborné učilištia) – dokladom o dosiahnutom stupni vzdelania je výučný list
- úplné stredné elektrotechnické vzdelanie – dokladom o dosiahnutom stupni vzdelania je vysvedčenie o maturitnej skúške
- vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie – dokladom o dosiahnutom stupni vzdelania je diplom
§ 24 Revízny technik elektrických zariadení
Pre odbornú spôsobilosť v zmysle § 24 Revízny technik elektrických zariadení a prílohy č. 11 vyhlášky 508/2009 Z. z. je požadovaný stupeň elektrotechnického vzdelania:
- úplné stredné elektrotechnické vzdelanie – dokladom o dosiahnutom stupni vzdelania je vysvedčenie o maturitnej skúške
- vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie – dokladom o dosiahnutom stupni vzdelania je diplom
Stupeň elektrotechnického vzdelania sa posudzuje podľa dosiahnutého stupňa elektrotechnického vzdelania nie podľa kombinácie dosiahnutého stupňa elektrotechnického vzdelania a iného neelektrotechnického vzdelania!
Elektrotechnické odbory
Za elektrotechnické odbory sa v zmysle vyhlášky č. 243/2012 Z. z. (neúčinná od 31.12.2015) považovali všetky odbory vzdelania začínajúce kódom 26.
Metodické usmernenie MŠVVaŠ SR. č. 9/2010-R ktoré bolo vydané za účelom úpravy postupu pri overovaní odbornej spôsobilosti žiakov stredných odborných škôl na vykonávanie činnosti na technických zariadeniach elektrických ako elektrotechnik v zmysle § 21 ods. 3 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. definovalo zoznam študijných odborov a učebných odborov, u ktorých je splnená požiadavka elektrotechnického vzdelania na vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti podľa § 21 vyhlášky MPSVR SR č. 508/2009 Z. z. v obmedzenom rozsahu. Ďalej je nutné zdôrazniť, že toto usmernenie bolo doplnené Metodickým usmernením č. 8/2014 ktorým sa mení a dopĺňa metodické usmernenie č. 9/2010-R.
Metodické usmernenie č. 8/2014 jasne definovalo rozsah na ktorý sa vydá osvedčenie pri študijných odboroch uvedených v zozname študijných odborov a učebných odborov, u ktorých je splnená požiadavka elektrotechnického vzdelania na vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti v tomto metodickom usmernení. Žiakovi študijného odboru uvedeného v predmetnom zozname sa vydá osvedčenie v rozsahu obmedzenom na výkon činnosti na technických zariadeniach elektrických do 1000 V, trieda objektu A.
Elektrotechnickým vzdelaním sa v momentálne platnej právnej úprave rozumejú odbory s elektrotechnickým zameraním, ktoré sú pre stredné školy na základe §47 písm. a) zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní uvedené vo vyhláške č. 251/2018 Z. z. o sústave odborov vzdelávania pre stredné školy a o vecnej pôsobnosti k odborom vzdelávania a pre vysoké školy v prílohe vyhlášky č. 244/2019 Z. z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky.
Elektrotechnické minimum
Fyzická osoba ktorá absolvovala akreditovaný vzdelávací program elektrotechnické minimum v akomkoľvek rozsahu vyučovacích hodín avšak v minimálnom rozsahu 400 hodín môže získať odbornú spôsobilosť na činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom v rozsahu svojho odborného vzdelania len do úrovne § 23 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. v rozsahu podľa odbornej praxe fyzickej osoby.
Akreditovaný vzdelávací program elektrotechnické minimum v akomkoľvek rozsahu sa nepovažuje za rovnocenné odborné vzdelanie s úplným stredným alebo vysokoškolským elektrotechnickým vzdelaním.
Takáto fyzická osoba preto nemôže získať odbornú spôsobilosť v zmysle § 24 vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom so zameraním na príslušné technické zariadenie elektrické
Fyzická osoba ktorá absolvovala odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom so zameraním na príslušné technické zariadenie elektrické môže získať odbornú spôsobilosť na činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom v rozsahu svojho odborného vzdelania v rozsahu podľa odbornej praxe fyzickej osoby.