IOSO

Otázky a odpovede

Aká odborná prax je potrebná na získanie osvedčenia § 21 Elektrotechnik?

Na získanie osvedčenia § 21 Elektrotechnik nie je potrebná v zmysle vyhlášky č. 508/2009 Z. z. žiadna odborná prax. Uchádzač sa môže prihlásiť na školenie za účelom získania osvedčenia § 21 Elektrotechnika v ľubovoľnom rozsahu kvalifikácie t.j. E2A, E1A, E2AB, E1AB bez nutnosti preukazovania odbornej praxe.

 

Bližšie informácie nájdete na našom webe Paragraf 21 Elektrotechnik

Nemám elektrotechnické vzdelanie a chcem získať odbornú spôsobilosť v elektrotechnike, čo mám robiť?

Osoba, ktorá nemá elektrotechnické vzdelanie si môže doplniť potrebné vzdelanie na strednej odbornej škole alebo vysokej škole so študijným odborom s elektrotechnickým zameraním.

Druhou možnosťou je absolvovanie akreditovaného vzdelávacieho programu elektrotechnické minimum v minimálnom rozsahu 400 hodín. Upozorňujeme, že osoba, ktorá absolvovala elektrotechnické minimum a nemá ukončené minimálne úplné stredoškolské elektrotechnické vzdelanie nemôže získať osvedčenie § 24 Revízny technik.

Organizácie, ktoré poskytujú kurz elektrotechnického minima nájdete v zozname akreditovaných vzdelávacích programov zverejnený na stránke Ministerstva školstva po zadaní výrazu „Elektrotechnické minimum“ v okne „Vyhľadať“.

 

Bližšie informácie nájdete na našom webe Požiadavky na odborné vzdelanie elektrotechnikov

Ako môžem získať prax na elektrických zariadeniach nad 1000 V?

V zmysle § 6 ods. 1 písm. o) zákona č. 124/2006 Z. z. môže zamestnávateľ poveriť výkonom práce len zamestnanca, ktorý má na výkon práce kvalifikačné predpoklady a platnú odbornú spôsobilosť podľa právnych a ostatných predpisov na zaistenie BOZP. Obdobný postup sa uplatňuje aj pri výkone odborných činností dodávateľským spôsobom pre zamestnávateľa prostredníctvom SZČO alebo právnickej osoby.

Zamestnávateľ nesmie prideliť prácu zamestnancovi na technickom zariadení nad rámec rozsahu uvedenom v jeho osvedčení o odbornej spôsobilosti.

Z uvedeného vyplýva, že osoba, ktorá vykonáva prácu na elektrických zariadeniach nad 1000 V musí byť na túto prácu odborne spôsobilá, čo preukazuje osvedčením o odbornej spôsobilosti na výkon činnosti na elektrických zariadeniach minimálne v rozsahu E1A.

Z uvedeného dôvodu odporúčame všetkým účastníkom absolvovať naše školenie elektrotechnickej spôsobilosti v plnom rozsahu a čo najskôr získať osvedčenie § 21 Elektrotechnika v plnom rozsahu t.j. E1AB.

 

Bližšie informácie nájdete na našom webe Požiadavky na odbornú prax elektrotechnikov

Môžem sa školenia zúčastniť ak nemám dostatočnú požadovanú odbornú prax?

Podmienkou na zápis na naše školenia nie je preukázanie požadovanej odbornej praxe. Avšak, pokiaľ uchádzač nepreukáže potrebnú prax a nesplní všetky podmienky na vydanie osvedčenia resp. preukazu uvedené v § 16 ods. 2 zákona č. 124/2006 Z. z.  (napr. platný lekársky posudok z LPP vo vzťahu k práci nie starší ako 6 mesiacov a pod.) nebude uchádzačovi vydané osvedčenie resp. preukaz pokiaľ tieto podmienky nesplní.

Od kedy sa mi počíta odborná prax na vyhradenom technickom zariadení?

Za prax podľa právnych predpisov na zaistenie BOZP sa považuje pracovná činnosť, vykonávaná osobne zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou v príslušnej oblasti, v ktorej žiadateľ žiada vydať osvedčenie alebo preukaz.

Odbornou praxou sa rozumie činnosť pri projektovaní, konštruovaní, montáži, oprave, rekonštrukcii a pri výkone kontroly stavu bezpečnosti technického zariadenia príslušnej skupiny.

Potvrdenie o dĺžke odbornej praxe žiadateľovi o vydanie osvedčenia alebo preukazu môže vydať len štatutárny orgán, alebo poverený zamestnanec zamestnávateľa na právne úkony v pracovnoprávnych vzťahoch v jeho mene.

Pokiaľ potvrdenie o dĺžke odbornej praxe predkladá fyzická osoba – samostatne zárobkovo činná osoba, musí byť toto potvrdenie doložené živnostenským listom, v ktorom bude uvedený predmet podnikania.

Čestné prehlásenie o dĺžke odbornej praxe sa uznáva len v prípade zaniknutia subjektu, v ktorom pracovník vykonával prax a dané potvrdenie už nemá možnosť získať. V čestnom prehlásení sa táto skutočnosť musí uviesť.

 

Bližšie informácie nájdete na našom webe Odborná prax a potvrdenie o odbornej praxi

Ako to je s preukazovaním odbornej praxi ak som dlhšie nevykonával činnosť na elektrických zariadeniach?

Podľa § 25 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. ak čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu bol prerušený na dlhšie ako 3 roky, do dĺžky odbornej praxe sa započíta iba polovica času vykonávania tejto činnosti pred jeho prerušením.

Nezáleží pritom, či ste odbornú prax získali na základe osvedčenia, ktoré už nie je v tomto čase platné. V čase výkonu činnosti a teda nadobúdaní odbornej praxe muselo byť predmetné osvedčenie platné.

 

Bližšie informácie nájdete na našom webe Odborná prax a potvrdenie o odbornej praxi

Čo ak som neuspel pri skúškach za účelom získania osvedčenia resp. preukazu?

V prípade, že neuspejete pri skúškach za účelom získania osvedčenia resp. preukazu máte možnosť tieto skúšky opakovať. V žiadnom prípade vám neprepadá absolvované školenie t.z. školenie nemusíte opakovať. Za opakovanú skúšku je účtovaný administratívny poplatok.

Aký je rozdiel medzi osvedčením, preukazom a dokladom o zaškolení a overení odborných vedomostí?

Osvedčenie a preukaz sú doklady o odbornej spôsobilosti na základe ktorých môže fyzická osoba vykonávať určené činnosti na technických zariadeniach (revízie, opravy, montáž, obsluha, a pod.) v zmysle platných právnych predpisoch o BOZP. Fyzická osoba, ktorá má osvedčenie alebo preukaz musí v pravidelných intervaloch (minimálne raz za 5 rokov) absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu u oprávnenej výchovno-vzdelávacej organizácii a lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k vykonávanej práci. Osvedčenie a preukaz môže vydať jedine oprávnená výchovno-vzdelávacia organizácia alebo oprávnená právnická osoba.

Doklad o zaškolení a overení odborných vedomostí je tiež doklad o odbornej spôsobilosti na základe ktorého môže fyzická osoba vykonávať určené činnosti na určitých technických zariadeniach uvedených v § 17 a § 18 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. (opravy, montáž a obsluhu) v zmysle platných právnych predpisoch o BOZP. Takýto doklad nemá platnosť a nevyžaduje sa od fyzickej osoby v zmysle platných predpisoch o BOZP absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu. Doklad o zaškolení a overení odborných vedomostí môže vydať revízny technik vyhradených technických zariadení tlakových, plynových a zdvíhacích.

Nedostali ste odpoveď na svoju otázku?